Triki in nasveti
14.07.2020 20:26

Deli z drugimi:

Share

10 najpogostejših napak, ki jih delamo ob nakupu novega prenosnika – in kako se jih izognemo?

10 najpogostejših napak, ki jih delamo ob nakupu novega prenosnika - in kako se jih izognemo?
10 najpogostejših napak, ki jih delamo ob nakupu novega prenosnika - in kako se jih izognemo?

Nakup novega prenosnika zna biti kar velik izziv in hitro se zgodi, da naredimo kakšno napako. Glede na cene novih, modernih prenosnikov, pa se tovrstne napake hitro izkažejo kot precej drage. Ravno zato pa smo se odločili, da za vas pripravimo 10 najbolj pogostih napak, ki se pojavljajo med nakupovanjem novega prenosnika in načine, kako se izogniti tem napakam. Upamo, da bo nakup nove naprave s pomočjo spodnjih nasvetov lažji, rezultat pa prenosnik, ki ste si ga od nekdaj želeli.

1. Preplačevanje prenosnika

V splošnem velja prepričanje, da je vse, kar je dražje tudi boljše. To ni nujno res. Nekateri med najdražjimi prenosniki vsebujejo določene komponente, ki jih povprečni uporabniki niti slučajno ne potrebujemo. Zgodi se, da zaradi teh komponent precej preplačamo celotno napravo. Tej napaki se izognemo tako, da se držimo proračuna, ki ga imamo zastavljenega za nakup prenosnika, prav tako pa je koristno, če si pred iskanjem pravega prenosnika za nas, spišemo seznam stvari, ki jih pri prenosniku nujno potrebujemo. Če ta seznam ne vključuje nekih “težkih” opravil, kot je “high-end gaming” in video produkcija, potem vsekakor ne potrebujemo najdražji prenosnik na trgu.

2. Nakup najcenejšega prenosnika v ponudbi

Na drugi strani zgornje napake se nahaja podobna, in sicer nakup karseda najcenejšega prenosnika, ki se izkaže kot skorajda neuporaben. Na tej točki velja izpostaviti pomen raziskovanja, ki ga naredimo pred nakupom. Če je recimo cena neke naprave znižana, potem preverimo zgodovino cen, na spletni strani, kot je camelcamelcamel – če se izkaže, da je cena prenosnika podobna ceni zdaj, ko je ta znižana, potem vidimo, da v resnici ničesar ne pridobimo.


3. Nakup premalo zmogljivega prenosnika

Naslednja napaka se nam lahko zgodi ne glede na zastavljeni proračun ob nakupu. Lahko zapravimo več tisoč evrov in še vedno nimamo prenosnika, ki bi zadostil našim potrebam. Tudi tukaj je ključno, da naredimo svojo raziskavo. Če recimo iščemo “gaming” prenosnik, najprej ugotovimo, kaj potrebujemo in kateri so tisti prenosniki, ki zadostijo zastavljenim kriterijem.


4. Ne preberemo recenzij

Brebiranje recenzij je še posebej pomembno, ko govorimo o prenosnikih, saj je dejavnikov, na katere moramo biti pozorni, malo morje. Nek prenosnik lahko izgleda dobro, ampak je vprašanje, če je tudi kvalitetno grajen? Kako se znajde v različnih delovnih situacijah? Kako vzdržljiva je baterija? Vse to in še več so pomembna vprašanja, ko razmišljamo o novem prenosniku.


Namesto, da se zanašamo na svoj instinkt ali marketinška besedila na spletni strani proizvajalca, preberimo čim več recenzij in testov, kajti le tako lahko dobimo vpogled v resnično kvaliteto naprave. Tako bomo opozorjeni na neželena presenečenja preden se odločimo, da plačamo po vsej verjetnosti ne tako majhen znesek za novi prenosnik.


5. Pozabimo na test pred nakupom

Kljub temu, da so recenzije lahko zelo uporabne, bi vsak, ki ima to možnost, moral preizkusiti prenosnik tudi v praksi. Glavni razlog je, ker so recenzije, ne glede na to, kako kvalitetne so, vedno subjektivne. To, kar je pomembno za enega avtorja, ni nujno pomembno tudi za drugega. Brez da prenosnik dejansko preizkusimo v praksi, ne bomo dobili občutka, kako ta deluje.


Če imate to možnost, se odpravite v fizično trgovino in povprašajte, če je možno prenosnik dejansko preizkusiti. Samo tako boste dobili občutek, ali je prenosnik dovolj lahek, ali je tipkovnica dovolj udobna itd.


6. Pretirana navezanost na določeno blagovno znamko

Večina med nami je zvesta določenim blagovnim znamkam, katerim zaupamo in katere tudi redno kupujemo. To pa ni nujno pametna odločitev, saj se zna zgoditi, da ravno ta znamka, kateri zaupamo, naredi kakšno slabšo napravo. V tem primeru se nam slepa zvestoba ne izplača oz. nas zna celo zavesti. Da bi si zagotovili pravo izbiro ob nakupu prenosnika, moramo preveriti, kaj počne konkurenca. Lahko smo v preteklosti recimo imeli kakšno slabo izkušnjo, kar pa še ne pomeni, da se stvari niso drastične spremenile. Morda nas bo nova smer razvoja blagovne znamke pozitivno presenetila.


7. Osredotočanje na eno komponento na račun ostalih

Določene komponente prenosnika pridejo do izraza v zelo specifičnem okolju. Recimo veliko RAM-a nam koristi pri večopravilnosti, medtem ko zmogljiva grafična kartica pride na svoj račun, če smo ljubitelj “gaminga”. Kljub vsemu pa ne smemo pozabiti na ostale komponente. Dejstvo je, da bo 4K ekran izgledal vrhunsko, vendar bo hkrati zelo požrešen do baterije. Procesor Intel i9 je izredno zmogljiv, vendar ob njem ne smemo pozabiti na dovolj pomnilniškega prostora, ki zadosti potrebam tega procesorja. Ob nakupu prenosnika moramo na napravo gledati kot celoto in se ne smemo pretirano osredotočiti na posamezne komponente.


8. Pozabimo na prihodnost

Svet tehnologije se premika zelo hitro. To, kar je danes kvaliteten prenosnika, je lahko čez leto ali dve že povsem zastarela naprava. Ravno zato je pomembno, da pri nakupu prenosnika ne razmišljamo samo o sedanjosti, ampak pomislimo tudi na prihodnost in to, kako se bo prenosnik obnesel čez 4, 5, ali še več let.


Na primer, če ima vaš trenutni prenosnik 1TB trdega diska, ki je skoraj poln, potem je pomembno, da ima vaš naslednji prenosnik več prostora, ki omogoča shranjevanje datotek in razširitev programov. Če imate podobno težavo pri trenutno grafični kartici in ob igranju iger opažate kakšne motnje, potem razmislite, kakšno grafično kartico potrebujete v prihodnje. Poleg vsega naštetega pa je koristno tudi to, da si preberete čim več recenzij o posameznih komponentah ter tako ugotovite, kaj lahko pričakujete od naprave.


9. Nakup prenosnika, ki ni kompatibilen z obstoječimi napravami

Enako pomembno, kot je pomembno, da razmišljamo o prihodnosti, je ob nakupu prenosnika pomembno tudi to, da se prepričamo, da je prenosnik kompatibilen z napravami, ki jih imamo zdaj. Če uporabljamo veliko naprav z vhodi USB-A, verjetno ni najboljša ideja, da iščemo prenosnik, ki ima samo vhod USB-C. Preden os odločimo za novi prenosnik, naredimo seznam vseh zunanjih naprav, ki jih uporabljamo in se prepričajmo, da bo nova naprava z njimi kompatibilna. Če nič drugega, boste na tak način prihranili kar nekaj denarja za nakupe raznih adapterjev ipd.


10. Pozabimo na fizično velikost prenosnika

Kot verjetno veste, obstaja malo morje različnih velikosti prenosnikov in če primarno iščemo tanek in lahek prenosnik, ali pa večji “gaming” računalnik, imamo na voljo vse. Kljub temu, da po navadi fizično velikost prenosnika kar malce spregledamo, je tudi ta specifikacije pomembna. Razmislite, kje prenosnik po navadi nositi, ali je to nahrbtnik, ali torba in se odločite za izbrano velikost.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

Kontron, d. o. o.

Ljubljanska cesta 24a, 4000 Kranj, Tel: 04 207 20 00
Vodilni evropski ponudnik komunikacijskih rešitev za digitalno preobrazbo Z več kot 70 leti izkušenj je podjetje Kontron vodilni evropski ponudnik komunikacijskih rešitev za digitalno ... Več
Zlati partner

VIBOR d.o.o.

Brnčičeva ulica 41d, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 561 33 21
Podjetje Vibor z unikatnim pristopom že od leta 1993 zagotavlja neprekinjeno podporo celotni organizaciji z zanesljivo opremo ter rešitvami, ki poenostavljajo in povezujejo delovne ... Več
Zlati partner

MICROSOFT d.o.o.

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 01 584 61 11
Slovenska podružnica Microsofta je bila ustanovljena leta 1994 z željo, da bi tudi slovenskemu trgu ponudili inovativno programsko opremo. Od začetkov, ko so bili v podjetju zaposleni ... Več
Diamantni partner

OptiCyber3 d.o.o.

Ulica Jožeta Jame 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 070 420 063
OptiCyber3 poskrbi za zanesljivo zaščito vašega računalniškega sistema Kako poskrbeti za zanesljivo zaščito računalniških sistemov? Za ustrezno varnostno zaščito in kar ... Več