20.07.2012 14:20
Posodobljeno 12 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Nekaj najpogostejših znakov, da je vaš računalnik okužen z virusom

Ne tvegajte izgube podatkov in ne dovolite, da se na vaš računalnik prikrade škodljiva programska oprema.
Ne tvegajte izgube podatkov in ne dovolite, da se na vaš računalnik prikrade škodljiva programska oprema.

Odkrivanje virusov

Z računalniškimi virusi je načeloma tako kot z boleznimi pri ljudeh. Dobro jih je čim prej ozdraviti, preden se razširijo in povzročijo nepopravljivo škodo ali zelo otežijo njihovo odpravo. Toda da bi jih lahko odpravili jih moramo najprej sploh odkriti. To naj bi sicer storil protivirusni program, ampak lahko se nam primeri, da ta iz tega ali onega razloga ne deluje kot bi moral. Ali pa ga celo nimamo nameščenega in na računalnik se prikrade virus ali druga škodljiva programska oprema. V tem primeru je pomembno, da znamo prepoznati simptome okužbe in tako lahko še pravočasno reagiramo.

Znaki okužbe

Seveda je možnih znakov okužbe več, na tem mestu pa si bomo ogledali tiste, ki so nekako najpogostejši.

Pogosto je eden izmed prvih znakov okužbe počasno delovanje računalnika. V kolikor vam ta nenadoma začne delovati občutno počasneje kot navadno in celo večnost porabi že za povsem osnovna opravila, kot je denimo odpiranje spletnega brskalnika ali Wordovih dokumentov, potem je to že lahko znak, da imate na računalniku virus ali drugo škodljivo programsko kodo. Lahko se zgodi, da nekaterih programov sploh ne boste mogli zagnati in da boste na zaslon redno dobivali nenavadna opozorila ali pa bodo nedostopni celo diski.

Naslednji znak je lahko tudi (pre)dolgo zaganjanje računalnika. Do tega lahko pride zaradi škodljive programske kode, ki se zaganja sočasno z drugimi programi in servisi ob vklopu računalnika. Kateri programi se zaženejo ob vklopu lahko preverite tako, da v zagonsko vrstico vpišete MSCONFIG ter v zavihku “Startup” preverite kateri programi se zaženejo ob vklopu računalnika. Če odkrijete kakega sumljivega, ki ga ne poznate bi ta lahko bil škodljiva programska koda. V tem primeru v Google ali drug internetni iskalnik vpišite ime datoteke, ki se vam zdi sumljiva. Na ta način boste o njej pridobili več informacij in tudi izvedeli, če gre za škodljivo programsko kodo ali ne.

Še eden izmed pokazateljev, da imate verjetno nameščeno škodljivo programsko kodo je polno (neuporabnih) gumbov in povezav v opravilni vrstici brskalnika. Ti se navadno pojavijo po inštalaciji kakega programa in jih bodisi niti ne želite ali pa sploh ne veste čemu služijo. Pogosto gre namreč za vohunske programe, ki spremljajo kako uporabljate računalnik, spletne strani po katerih brskate in zbirajo še druge podatke o uporabniku. Znak za okužbo je lahko tudi pogosto “sesuvanje” brskalnika oziroma kar celega računalnika ali če se vam nenadoma spremeni domača stran. Z gotovostjo pa ste lahko prepričani, da je nekaj narobe, če brskalnik ne naloži strani, ki ste jo vtipkali v naslovno vrstico, pač pa namesto tega naloži stran z očitno škodljivo vsebino. V tem primeru je vaš računalnik gotovo okužen ali gre celo za t.i. ugrabitev računalnika.

Poleg že naštetih so lahko znaki, da je na računalniku prisoten virus tudi konstantno pisanje po disku, nerazložljivo in nenadno zmanjševanje razpoložljivega prostora in izbris datotek ali nezmožnost dostopa do njih. Še eden izmed pokazateljev okuženosti pa je, če se prijatelji in znanci, ki jih imate v imeniku spletne pošte pritožujejo, da od vas dobivajo nenavadna elektronska sporočila. Nekateri virusi znajo celo blokirati spletne strani ponudnikov protivirusne programske opreme in tako poskušajo preprečiti njeno namestitev ali pa blokirajo posodobitev že nameščenih protivirusnih programov.

Velja opozoriti, da obstajajo tudi virusi, ki delujejo v ozadju ali pa se aktivirajo šele ob točno določenem datumu in jih tako sploh ne opazimo, dokler ni že prepozno. Zaradi tega je izjemnega pomena, da imamo na računalniku nameščen kvaliteten protivirusni program in da redno nameščamo sistemske posodobitve. Protivirusni program ne bo služil le odstranjevanju, pač pa skrbel tudi za odkrivanje in preprečevanje namestitve virusov in druge škodljive programske kode.

Kako ukrepamo v kolikor iz opisanih znakov okužbe ugotovimo, da se na našem računalniku nahaja virus ali druga škodljiva programska oprema?

V kolikor je na računalniku že nameščena ustrezna protivirusna programska oprema, je potrebno ugotoviti zakaj je ta ni pravočasno zaznala. Mogoče imamo izklopljeno samodejno posodabljanje ali pa v nastavitvah izklopljeno sprotno pregledovaje datotek.

Možno je tudi, da je protivirusnemu programu že potekla licenca ali pa da imamo nameščeno starejšo verzijo programa, ki ne odkriva učinkovito najnovejših varnostnih groženj. Kakorkoli že, obvezna je posodobitev protivirusne opreme, za tem pa jo moramo zagnati in opraviti pregled celotnega sistema. V tem primeru ne izberemo možnosti “Hitri pregled” oziroma “Quick scan”, saj se lahko zgodi, da v tem načinu ne bo odkril vseh groženj.

V kolikor protivirusnega programa nimamo nameščenega pa ga nemudoma namestimo in opravimo pregled sistema. Za domačo rabo je na voljo kar nekaj brezplačnih programov, med katerimi so še najbolj znani Avast!, Avira in AVG ter ne nazadnje tudi Microsoft Security Essentials. Koristno orodje je tudi Spybot-S&D, ki služi za odkrivanje vohunskih programov in druge škodljive programske opreme.

V skrajni sili se lahko pripeti, da bo virus še posebej trdovraten ali da se bo že preveč razširil in ga ne boste mogli odstraniti. V tem primeru bo žal potrebno formatirati računalnik, kar je še eden izmed razlogov za redno izdelovanje varnostnih kopij podatkov. Vsekakor pa tu velja, da je mnogo bolje preprečevati kot zdraviti, zato še enkrat poudarjam, da ne pozabite na kvaliteten protivirusni program in na redne sistemske posodobitve. Pozorni bodite tudi na to, da ne nameščate sumljivih programov ter ne odpirajte sumljivih priponk v elektronskih sporočilih. V kočni fazi lahko uporabniki za varnost z nekaj previdnosti največ naredimo ravno sami.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

iPROM d.o.o.

Šlandrova ulica 4b, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 511 07 50
Digitalna odličnost, ki prepriča iPROM je hiša znanja in izkušenj, ki naročnikom poenostavlja kompleksnost trženja v digitalnem okolju. Pripravljajo, organizirajo in izvajajo ... Več

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več
Zlati partner

INFO-KOD d.o.o.

Cesta v Gorice 34a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 24 99
Skupina INFO-KOD že dvajset let ponuja rešitve na področju avtomatske identifikacije, ki je podlaga za računalniško izmenjavo podatkov. INFO-KOD d.o.o. je eden izmed glavnih distributerjev ... Več

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18