Računalništvo, telefonija
18.09.2017 10:01

Deli z drugimi:

Share

Skrivnost hitrih telefonov

Skrivnost hitrih telefonov
Skrivnost hitrih telefonov

Želiš vedeti, zakaj se na nekaterih telefonih aplikacije zaganjajo v trenutku, zahtevne igre vedno tečejo gladko in filmi predvajajo v najvišji ločljivosti, brez zatikanja? Preberi si, katere tehnologije stojijo za temi dosežki.


Sistem na čipu, Kirin 960, ki ga je razvil Huawei, je resnično inženirska umetnina. Gre za najbolj zmogljiv mobilni ARM procesor, ki je bil zasnovan in ga tudi izdeluje podjetje HiSilicon, ki je del Huaweijeve skupine. Ustvarili so ga, da bi združili dve lastnosti, za katere se je zdelo, da sta nezdružljivi: vrhunsko zmogljivost in odlično energetsko učinkovitost. Ta izjemen cilj je bil dosežen s pomočjo osemjedrne arhitekture, ki vsebuje štiri Cortex A73 in štiri Cortex A53 jedra. Prvi teče pri frekvenci 2,4 GHz in Kirinu 960 zagotavlja neverjetno računsko moč, medtem ko drugi z 1,8 GHz skrbi za učinkovito rabo energije. Glede na potrebe uporabnika, lahko P10 fleksibilno prižiga in ugaša posamezna jedra, s čimer zagotavlja najboljšo zmogljivost za mobilne igre in energetsko učinkovitost aplikaciji za klepet v ozadju. Ne glede na to, katero aplikacijo poganjaš, bo fleksibilni in inteligentni Kirin 960 poskrbel za toliko moči, kot je potrebuje in nič več, saj bi se s tem porabilo več baterije.

Neverjetne zmožnosti P10 in njegovega Kirin 960 so očitne, ko pogledamo rezultate sintetičnih testov: Geekbench, ki meri zmogljivost procesorja, na enem oz. štirih jedrih, je pokazal, da P10 s Kirinom 960 doseže najvišje mesto s 1.942 oz. 6.048 točkami.

Vendar pa se zgodba ne konča pri procesorju. Zmogljiv grafični čip, Malli G71MP8, sodeluje z glavnimi jedri, ki zagotavljajo zmogljivost algoritmom v aplikacijah. Grafični procesor, frekvenco delovanja 900 MHz, je izdelan s 16 nm proizvodnim procesom, kar zagotavlja nizko porabo energije ter visoko zmogljivost osmim upodobitvenih cevovodov. Njegova naloga je obdelava grafičnih podatkov in čeprav je G71MP8 le redko postavljen pred resen izziv, ko klepetaš ali pa prebiraš pošto, se izkaže pri igranju naprednih 3D iger, kjer lahko uživaš v popolnoma gladkem delovanju z izjemnimi učinki. Enako velja pri gledanju filmov – slika je popolna, tudi pri najvišjih ločljivostih.

Tisti, ki ste bolj seznanjeni s tehnologijo veste, da je sistem na čipu (System on a Chip oz. SoC) en čip, ki združuje tako grafični (GPU), kot tudi glavni čip (CPU). Vendar pa je delovni pomnilnik (RAM) tisti, ki zagotavlja hitro zaganjanje aplikacij ter gladko preklapljanje med njimi. Tega se je Huawei dobro zavedal, ko je snoval P10 in zato v ta prelep telefon vgradil kar 4 GB delovnega pomnilnika. To zagotavlja hipno preklapljanje med aplikacijami in odlično uporabniško izkušnjo. Vendar pa Huaweijevi inženirji želeli, da bi bil P10 nepredstavljiva naprava, ki bi dala uporabniku občutek hitrosti in gladkosti delovanja pod vsemi možnimi pogoji. Zato so se zatekli k nekaterim precej futurističnim tehnologijam.

Oblikovalci so se odločili uporabiti tehnologijo predvidevanja prihodnosti. Kljub vsemu tukaj ne gre za čarovnijo, ampak le za vrhunsko tehnologijo strojnega učenja, eno najbolj pomembnih elementov umetne inteligence. S temi mehanizmi lahko Huawei P10 napove, za katere aplikacije pri uporabniku obstaja največja verjetnost, da jih bo poganjal in tako zanje rezervira sistemske vire. Ultra Memory, kot so poimenovali to tehnologijo, tako omogoča hitrost telefona, ki do pred kratkim ni bila dosegljiva.

Tehnološka spretnost glavnega in grafičnega procesorja ter delovnega pomnilnika Huaweija P10, skupaj z algoritmi strojnega učenja, ki optimizirajo njihovo delovanje, prikazuje izkušnje in tehnološko strokovnost pri oblikovanju in izdelavi pametnih telefonov. Huaweijevi inženirji so ustvarili pravo zverino, ki so jo nato ukrotili in ujeli v dizajnersko izpopolnjeno ohišje v obliki tanke in elegantne naprave.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem SIDERA d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri SIDERA d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem SIDERA d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MAJ.universe

Čopova ulica 6, 3310 Žalec, Tel: 041 430 248
MAJ.universe je Majino vesolje MAJ.universe je Majino vesolje, ki ga želi deliti z vami. Maja Horvat je številne izkušnje v novinarstvu, odnosih z javnostjo, organizaciji ... Več

8000plus d.o.o.

Kajuhova ulica 64, 2310 Slovenska Bistrica, Tel: 064 248 123 (podpora), 031 782 321 (nakup)
8000plus: 1, 2, 3 – vse digitalne rešitve na enem mestu Od spletnega gostovanja, oblačnih rešitev in programiranja do urejanja dokumentacije za razpise, kibernetske varnosti, ... Več

STUDIO DTS

Avčinova ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 01 300 53 55
Veliko ljudi podcenjuje vlogo grafičnega oblikovanja pri rasti podjetja in prepoznavnosti blagovne znamke. Podjetje stežka preživi brez ustrezne komunikacije. Na tak ali drugačen ... Več

PRANA 3STIL d.o.o.

Opekarniška cesta 15a, 3000 Celje, Tel: 051 807 390
Podjetje Prana 3stil je specializirano za računalniške stortve, kot so razvoj Windows/Linux programske opreme, prodaja, servis in podobno. Več